O sytuacji epidemicznej w regionie

O sytuacji epidemicznej w regionie

17 marca 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

W takcie dzisiejszej konferencji prasowej Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Wojciech Koper – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy przekazali informacje, dotyczące aktualnej sytuacji epidemicznej w województwie kujawsko-pomorskim.

Na wstępie konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazał najnowsze dane o ilości zachorowań, hospitalizacji, zajętości łóżek i respiratorów oraz ilości wykonanych szczepień.

„Podczas ostatniej doby odnotowaliśmy 972 przypadki zachorowań na Covid-19 . W ostatnich dniach, mamy między 850 a przeszło 1300 nowych przypadków. Niestety, nie spodziewamy się, że ta liczba nagle zacznie  maleć. W tej chwili, w szpitalach w województwie kujawsko-pomorskim, na 1788 łóżek covidowych,  zajęte są 1354 i też nie spodziewamy się, że bilans zajętości łóżek w najbliższym czasie ustabilizuje się. Nie wskazują na to ani obecna sytuacja, ani prognozy – mówił wojewoda. – W tej chwili, na 178 dostępnych w naszym województwie respiratorów, zajętych jest 141. Ta sytuacje wydaje się w miarę stabilna, chociaż na pewno niełatwa. Warto także powiedzieć, że nie zmarnowaliśmy czasu jeśli chodzi o infrastrukturę i niezbędny sprzęt. Przekazane respiratory, kardiomonitory, inwestycje tlenowe w szpitalach czy przygotowany szpital tymczasowy w Ciechocinku są gotowe do tego aby działać, jednak jest potrzeba rąk do pracy”.

Wojewoda poinformował również, że od niedawna można być skierowany na testy przez stronę gov.pl.

„Każda osoba, która czuje, że może mieć koronawirusa, która ma pewne objawy, może uzyskać skierowanie na testy za pomocą portalu www.gov.pl/dom. Korzystajmy z tego. Nie kupujmy niepewnych testów serologicznych w dyskontach. Mamy możliwości testowania, dużo większe niż ilość testów, które obecnie wykonujemy” – apelował.

Przedstawiciel rządu w województwie przedstawił również podstawowe dane o przebiegu szczepień w naszym regionie.

„Do tej pory pierwszą dawką zaszczepiliśmy 226 301 osób oraz 80 843 osoby dawką drugą. Niestety, mimo tego, że mamy coraz więcej szczepień, ten proces jest coraz bardziej zaawansowany, mimo że rozpoczęliśmy te szczepienia od osób najstarszych pandemia cały czas nasila się i ta trzecia fala jest dla nas bardzo trudna do opanowania – powiedział”.

Konferencja była także okazją do przekazania podziękowań wszystkim, którzy zaangażowali się w walkę z pandemią.

„Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy zajmują się walką z pandemią koronawirusa, którzy leczą, ratują zdrowie i życie. Dziękuję także wszystkim pracownikom Inspekcji Sanitarnej, bo to był i nadal jest dla nich bardzo trudny czas” –  podkreślił Mikołaj Bogdanowicz.

Głos zabrał również Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy – Wojciech Koper.

„Sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim jest trudna, aczkolwiek obserwujemy lekką stabilizację, a dynamika wzrostu nieco zmalała. Już nie obserwujemy takiego drastycznego skoku zachorowań, jak to było między 8 a 15 lutego” – poinformował.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny przyłączył się także do apelu wojewody w sprawie testów dostępnych w marketach.

„Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim mamy aż 19 laboratoriów. Ich przepustowość to prawie 12 tys. badań dziennie. W porównaniu do tego, co mieliśmy rok temu, gdy liczyło się każde badanie, możemy powiedzieć, że pod tym względem sytuacja jest bezpieczna i nie ma potrzeby korzystać z testów wykonywanych samodzielnie”  – podkreślił.

Wojciech Koper odniósł się także do podziękowań dla pracowników Inspekcji Sanitarnej, które na jego ręce skierował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

„Dziękuję panu wojewodzie za miłe słowa w stosunku do pracowników Inspekcji. Pracownicy Inspekcji, w przeciwieństwie do innych grup zawodowych, zawsze możemy na nich liczyć i na każdy apel odpowiadają chętnie” – powiedział.

źródło i fot: KKP UW

Komentarze Facebook