Niedzielski: szczepienia są największym osiągnięciem naukowym współczesności

Niedzielski: szczepienia są największym osiągnięciem naukowym współczesności

12 października 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Szczepienia są największym osiągnięciem naukowym współczesności, zabezpieczającym nasze zdrowie, uodparniającym nas na ryzyko ciężkiego przechodzenia choroby – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski w Gdańsku. Zaznaczył, że wiedza to nie są powierzchowne informacje zdobywane w internecie.

Szef resortu zdrowia wziął w poniedziałek udział w inauguracji nowego roku akademickiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

W czasie konferencji prasowej powiedział, że chce, aby „kolejne miesiące oznaczały standardową, tradycyjną, stacjonarną naukę”, która – jak ocenił – na Uniwersytetach Medycznych jest koniecznością.

Wyraził nadzieję, że poziom przygotowania do IV fali pandemii infrastruktury szpitalnej, ale też dzięki szczepieniom każdego z nas, pozwoli, żeby nauka stacjonarna trwała jak najdłużej. Wskazał, że dotyczy to wszystkich poziomów edukacji, od podstawowej do akademickiej.

Zaznaczył, że ugruntowana wiedza pozwoliła osiągnąć taki poziom rozwoju technologicznego w medycynie, który zabezpieczy nas przed groźnymi, poważnymi chorobami. Dotyczy to także COVID-19.

Minister podkreślił, że „szczepienia są największym osiągnięciem naukowym współczesności zabezpieczającym nasze zdrowie” bo chronią przed zachorowaniami bądź ciężkim przebiegiem choroby.

Zwrócił uwagę, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem wiedzy i autorytetów. Jego przejawem są ruchy antyszczepionkowe, które „kontestują paradygmaty i podstawy naukowe – wszystkie te zasady, na jakich opiera się nowoczesna medycyna”.

Powiedział, że ten rok jest dobry do odbudowy tego autorytetu i „pracy wspólnie z całym środowiskiem akademickim nad tym, żeby przekonywać, pokazywać, że wiedza to nie są powierzchowne informacje zdobywane w internecie”.

„Wiedza to jest ugruntowana badaniami, dowodami naukowymi informacja przetworzona, która jest opisana, odpowiednią metodologią obudowana i dzięki temu daje nam obiektywne wnioski, z których można korzystać. Dobrodziejstwo w postaci szczepień jest szczytowym osiągnięciem” – zaznaczył Niedzielski

(PAP)/Magdalena Gronek, Anna Wydorska

Komentarze Facebook